The fifth Fox Valley Open tournament took place on Sunday, June 3rd.  There were 52 participants in 5 divisions: Junior 12 and under, Ladies, Senior 55 and over, Amateur and Intermediate.  We started warmup at around 1:30 PM and official matches at 2:15.  We were finished around 8:40 PM.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I want to thank all of the participants for good sportsmanship and participation despite busy summer season.

Below you will find the results of each division.

Thank you,

Swavek Lorenc
Tournament Organizer

Results

Junior 12 and Under Division

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Group 1 (from left to right): Rachel Zhou, Madison Chao, Noah Vanzuiden, Nandan Naresh, Michael Huang, Jordan Sun.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Group 2: Taher Dohadwala (738), Sarah Zhou (837), Mahit Ramakrishnan, Naman Thakrar, Sid Naresh (826), Parker Litwiller

The round robin phase ended with the following results:

Place Group 1 Group 2
1
2
3
4
5
6
Jordan Sun
Rachel Zhou
Nandan Naresh
Noah Vanzuiden
Madison Chao
Michael Huang
Taher Dohadwala
Sarah Zhou
Sid Naresh
Mahit Ramakrishnan
Naman Thakrar
Parker Litwiller

The single elimination round went as follows:
Junior12SingleElimnationResults
And here are the winners on the podium:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Seniors 55 and Over Division

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Group 3: Ken Robbins (881), Andrew Moy (1549), Ron Cassidy (1328), Wanduan Huang, Janusz Morzy, Marian Janicki

The round robin phase ended with the following results:

Place Player
1
2
3
4
5
6
Janusz Morzy
Andrew Moy
Ron Cassidy
Wanduan Huang
Marian Janicki
Ken Robbins

And here the winners on the podium:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAThe top 2 players in this division were also given the opportunity to compete against amateurs in the single elimination phase.

Ladies Division

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Group 4: Anna Yeung, Sangita Naresh (506), Mary Marzano, Sara Yang, Jenny Lipa, Natalia Snigurskaya (1301)

The round robin phase ended with the following results:

Place Player
1
2
3
4
5
6
Natalia Snigurskaya
Sara Yang
Jenny Lipa
Sangita Naresh
Anna Yeung
Mary Marzano

And here are the winners on the podium. Jenny Lipa is not shown.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amateur Division

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGroup 5: Doug Litwiller, Jayesh Thakrar, Nipun Dubey (503), Zach Moy (1297)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Group 6: Jaydeep Buzruk, Yuming Huang, Tim Vanzuiden (633), Sam Kramer, Rodney Frierson, Sriram Soundararajan

Round robin results:

Place Group 5 Group 6
1
2
3
4
5
6
Zach Moy
Doug Litwiller
Nipun Dubey
Taher Dohadwala
Jayesh Thakrar
Yuming Huang
Sam Kramer
Tim Vanzuiden
Jaydeep Buzruk
Rodney Frierson
Sriram Soundararajan

Single elimination results (seniors group (#3) 1st and 2nd place finishers played in this phase as well):
AmateurSingleEliminationResults
And here are the winners on the podium:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

Intermediate Division

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Group 7: David Perrine (1592), Krzysztof Hojsan, Andrzej Paluch, Subba Parvathaneni, Staszek Glowik, Tomasz Szacilowski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Group 8: Felipe Chan, Rajendra Balaka, Dharma Dumpala, William Goodfellow, Ben Ritter (1424), Michael Dressel

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Group 9: John Liu (1151), Kung Chao,Mihai Mihailescu, Tushar Naik, John Lipa, Lucy Wang

The round robin phase ended as follows:

Place Group 7 Group 8 Group 9
1
2
3
4
5
6
Subba Parvathaneni
David Perrine
Andrzej Paluch
Tomasz Szacilowski
Krzysztof Hojsan
Staszek Glowik
Felipe Chan
William Goodfellow
Dharma Dumpala
Ben Ritter
Rajendra Balaka
Michael Dressel
Mihai Mihailescu
John Liu
Tushar Naik
Kung Chao
Lucy Wang
John Lipa

The single elimination phase ended like this:
IntermediateSingelEliminationResults
And here are the winners on the podium:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements