The tournament was held on April, 7 2018 and attracted 96 players. Attendees came from Illinois (67 players), Wisconsin (9), Indiana (9), Minnesota (5), Iowa (3) and Michigan (2).  Only 1 player from IL didn’t show up.  2 weeks before the tournament date, it looked like this tournament ‘for sure’ was not going to fill up as players were waiting until last week to sign up. In the end, there were over 30 more players who either entered the tournament and didn’t choose the event for some reason, or completed registration, paid for it and withdrew.  There were 8 players who requested and got refunds before the refund deadline.

Setup

This time we only got 30 minutes to setup on Friday night but thanks to volunteers at our club we managed to do it in about 1 hour.  Those volunteers were: Krzysztof Fudala, David Soltwisch, Manikandan, Uma and Narayan Nagarathnam, John and Jim Brandt, Michael Curry.  I apologize if I missed someone.

Tournament

We started on time at 9 am and were finished with the morning events about 2:15 – a bit late.  The afternoon events and finished on around 8:30 pm.

Throughout the day, we had issues with sunlight streaming into the gym because the custom sized card board sheets that I collected over the last few years were tossed out or moved by someone when they were cleaning up storage room where we store our equipment.  We had to quickly improvise, but even that wasn’t blocking the sunlight completely.  I apologize for that but we didn’t discover that sheets were missing until Friday night.

Take Down

Take down started around 7 as many matches in the afternoon event were finished early permitting our crew of volunteers to start taking down tables and moving barriers.  The volunteers in this phase were: David Soltwisch, Manikandan, Uma and Narayan Nagarathnam, John and Jim Brandt, Dylan Garland, Tomasz Szacilowski and Varad Cancheepuram.  I would like to thank all of you for helping with this effort.  We were out of the venue by 8:45 pm.

Results

The groups had the following results.

Event 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
U-1460 Group 1 Mauricio Reyes Chang Liu Andrzej Paluch Madison Chao
U-1460 Group 2 Stanislaw Zarycki Ahilan Loganathan Sebastian Reyes Tom Dorman
U-1460 Group 3 Veera Chandrika Hanchen Jiang Tim O’Neil Jim Biggs
U-1460 Group 4 Anthony Ty Eric Olson Wesley Wu Anooraag Venkataramanan
U-1460 Group 5 Jim Havens Peter Hastings Anaya Gokarn Akshar Kota
1460+ Group 1 Felipe Morita Michael Wolski Jerry Dydynski Wojciech Wolski
1460+ Group 2 Pawel Ziolko Marcin Kurcz Jiawen (john) Bian Aniruddha Damle
1460+ Group 3 Dylan Garland Maria Sirakova Sonny M. Henderson Yusuke Kuboki
1460+ Group 4 Van Johnson Marian Harasimowicz Kyle Mikota Justin Heslinga
1460+ Group 5 Brian Ngeunjuntr Baron Lip Mauricio Reyes Higuera Ian He
1460+ Group 6 Tomasz Szacilowski Kaibai Liu Arsen Gaysin David Soltwisch
1460+ Early Start Abdullah Matari Ravi Gokarn Ferit Akova Atif Bilgin

Pictures

Most of the players stayed to have their picture taken on the podium.  Here are the winners on the podium.

U1460 Division 5
U1460 Group 5

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1460 Group 4
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1460 Group 3
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1460 Group 2
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1460 Group 1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1460+ Group 6
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1460+ Group 5
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1460+ Group 4
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1460+ Group 3
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1460+ Group 1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1460+ Early Start Group
Advertisements