A record 106 players signed up for the 2015 Aurora Summer Open tournament held on June 20, 2105 and we only had 2 no shows.  In the last 3 years of running this tournament the number of attendees ranged from 75 to 84.  The schedule was really packed because we advanced 2 players from each of the 3 events that had 8 or 12 participants and larger events had also many single elimination round matches.  We started most events on time with the exception of the last round of events starting at 6 pm.  The last match ended at 8:45.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Newly acquired umpire tables put to good use
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Match Officials and Staff (from left to right): Zachary Moy (control desk), Andrew Moy (umpire), Swavek Lorenc (Tournament Director), Jim Brandt (general help), Evelyn Wisniewski (control desk), Jacek Wisniewski (Tournament Referee)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
View from above

Th extra 10 barriers donated by our sponsor Newgy, made the playing area more uniform looking – almost as in the high class tournament.

The 2 umpire tables made the job of umpiring more comfortable with extra space provided by the table for holding the score board and writing the scores neatly.
The new high quality plastic Nittaku balls proved to be much more durable and players praised their characteristics which they claimed were very close to old celluloid balls.  We used up almost all 48 balls sponsored by Paddle Palace.

I would like to thank the following individuals for making this tournament a success.  Setup on Friday night was accomplished with the help of Micheal Curry, Joanna Korylczuk, Srinivasamurthy Padyala.  We started around 7:30 and finished about 10:15.

Jim Brandt helped with player checkin and setup of control desk. Tournament operations and cleanup afterwards were handled by Evelyn Wisniewski, Zachary Moy, Andrew Moy and Jacek Wisniewski.  We started cleanup around 8:30 and were out of the venue about 10:20.

Results

The winners of each event were as follows:

Event – Click for full results First Place Second Place Third Place Fourth Place
Open Singles RR Artur Kurek Janusz Franeczek Viktor Bedriichuk Sebastian Borys
Under 2400 RR Artur Kurek Janusz Franeczek Spenser Minh Lam David B. Stout
Under 2200 RR Ihor Falchuk Stanislaw Michalak Carl L. Bradley Jr. Jinghao Li
Under 2000 RR Jasper Maniates-Selvin Jinghao Li Sid Naresh Sonny M. Henderson
Under 1900 RR Sid Naresh Jasper Maniates-Selvin Sonny M. Henderson Jeremy Vosko
Under 1800 RR Yanheng Li Paul F. Williams Josh Chung James Stout
Under 1700 RR Sid Naresh Wei Zhang Prabhu Rajendran Manikandan Nagarathnam
Under 1600 RR Bo Chen Jasy Mendoza William Klase John Zhong Liu
Under 1400 RR Don Erickson Stanislaw Glowik Bo Chen Ron Chin
Under 1200 RR Nandan Naresh Don Erickson Tom Dorman Samuel J. Kramer
Under 1000 RR Adam Sundrani Sriram Swami Faraz Baluch Brian Coons
Under 600 RR Samanyu Parvathaneni Pierre Gabriell Falcis Sangita Naresh Daniel Soja

Pictures

These are the pictures of winners on the podium.  If a person is missing from a picture it is probably we were running late and he/she needed to head home early.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1700
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1000
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1900
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1200
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1800
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U2400
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U2200
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U2000
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U600
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Open Singles
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1400
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U1600

More pictures can be viewed online.  I apologize that some of them are not in focus but my photography skills are not great.

I want to thank everyone who participated in this tournament and invite you to the fall tournament which will have a giant round robin format with groups of 8.

Swavek Lorenc
Tournament Director

Advertisements