AFOGraphic

 Venue

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The tournament will take place in the main gym of the Eola Community Center, Aurora, IL. The lights at the venue have been recently upgraded and now provide much better lighting. We will have 70+ barriers to keep the stray balls from interrupting play on adjacent courts to the minimum. We also place a table between each two tables which can be used by an umpire or to hold your drinks, towels and clipboard with a score sheet.

Registration

The online registration can be found here. Please read the instructions carefully as we have switched to using a new registration system. The traditional blank entry from can be found here here.

Waiting List

Event Players in order of admission into event
Open Singles Jonathan Bautista, Henryk Polecki
U-2400 Oluwole Ayangade
U-2200 Oluwole Ayangade, Hussain Khan
U-2000 Krzysztof Puchalski, Hussain Khan, Mahmood Khan, Henryk Polecki
U-1900 Jiang, Zexin, Mahmood Khan
U-1800 Jeffrey Liao, Sid Naresh, Stanley Michalak
U-1700 Hui Lin
U-1600 Hui Lin, Pentrick Chen, Ramar Upshaw
U-1400 Ramar Upshaw, Praveen Sinha, Danny Sternfield
U-1200 David Marrone, Ramar Upshaw, Praveen Sinha, Danny Sternfield
U-1000 Jakub Gorzko, David Marrone, Satej Sutanka
Open Doubles

Registered Players

Open Singles RR – Max Entries: 24
Scheduled for: 10/06/2013 @ 11:00A
Seed Rating
Fernando Yamazato 2470
Karin Fukushima 2346
Spenser Minh Lam 2322
Wojciech Wolski 2276
Artur Kurek 2274
Janusz Franeczek 2234
Lukasz Niewiarowski 2124
Michael Wolski 2001
Hiroyuki Moriyama 1969
David Perrine 1964
Narasimhan (Tig Ramakrishnan 1945
Jorge A. Vanegas 1908
Marcin Kurcz 1906
Krzysztof Puchalski 1895
Muris Silic 1893
Kevin Buente 1856
Jaroslav Stastny 1852
Rajeev Sharma 1820
Rod Sneath 1683
Ganesan Mani 1543
Zigmas Vievesis 1114
Amrit Soni 0
Nicholas Irak 0
Bradley McNicholas 0
Total Entries: 24 – Remaining slots: 0

 

Under 2400 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 2:00P
Seed Rating
Spenser Minh Lam 2322
Wojciech Wolski 2276
Artur Kurek 2274
Janusz Franeczek 2234
Arkadiusz Zyworonek 2081
Christos Dousmanis 1999
Hiroyuki Moriyama 1969
Karol Horodenski 1960
John Brandt 1936
Zbigniew Jablonski 1926
Marcin Kurcz 1906
Krzysztof Puchalski 1895
Muris Silic 1893
Jaroslav Stastny 1852
Ying Xin Fu 1794
Serge Olingou 1573
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 2200 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 4:00P
Seed Rating
Arkadiusz Zyworonek 2081
Michael Wolski 2001
Christos Dousmanis 1999
Karol Horodenski 1960
John Brandt 1936
Bun-Hiong Carls Chua 1933
Zbigniew Jablonski 1926
Marcin Kurcz 1906
Krzysztof Puchalski 1895
Muris Silic 1893
Ying Xin Fu 1794
Reagan Melad 1770
Keith Offord 1727
Matthias Stender 1708
Serge Olingou 1573
Ruben Davila 1535
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 2000 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 9:00A
Seed Rating
David Perrine 1964
Narasimhan (Tig Ramakrishnan 1945
Krzysztof Szostak 1943
Arcot Naresh 1942
Bun-Hiong Carls Chua 1933
Ying Xin Fu 1794
Amber Aggarwal 1783
Tarun Chawla 1729
Rod Sneath 1683
Shshank Garg 1653
Ganesan Mani 1543
Ruben Davila 1535
Bradley McNicholas 0
Robert L. Tysl 0
Peter Gerard Falcis 0
Arpan Lidder 0
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 1900 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 2:00P
Seed Rating
Lucas De Fabry 1769
Keith Offord 1727
Matthias Stender 1708
Weiliang Jordan Sun 1699
Mansoor Ali Abdulrasool 1685
Rod Sneath 1683
David Feerst 1677
Jerry Schuster 1614
Tomasz Szacilowski 1553
Ganesan Mani 1543
Ruben Davila 1535
Hui Lin 1491
Haohua Yang 1390
Meide Zhao 1272
Bo Chen 1243
Bill Bardoczi 1194
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 1800 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 4:00P
Seed Rating
Lucas De Fabry 1769
Weiliang Jordan Sun 1699
Mansoor Ali Abdulrasool 1685
Rod Sneath 1683
David Feerst 1677
Jerry Schuster 1614
Tomasz Szacilowski 1553
Ganesan Mani 1543
Mark John Hoffman 1527
Sarah Zhou 1473
Haohua Yang 1390
William Goodfellow 1342
James Madrid 1342
Bo Chen 1243
Amrit Soni 0
Total Entries: 15 – Remaining slots: 1

 

Under 1700 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 6:00P
Seed Rating
Weiliang Jordan Sun 1699
Mansoor Ali Abdulrasool 1685
Jerry Schuster 1614
Deepak Somarapu 1609
Tomasz Szacilowski 1553
Jeffrey Liao 1543
Ruben Davila 1535
Mark John Hoffman 1527
Sid Naresh 1435
Haohua Yang 1390
James Madrid 1342
Mihai Mihailescu 1307
Meide Zhao 1272
Bo Chen 1243
Bill Bardoczi 1194
Pentrick Chen 0
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 1600 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 9:00A
Seed Rating
Tomasz Szacilowski 1553
Sarah Zhou 1473
Sid Naresh 1435
Ronald Cassidy 1330
Stanislaw Michalak 1284
Mahesh Naik 1258
Bo Chen 1243
Rachel Zhou 1116
Zigmas Vievesis 1114
Uday Manikonda 731
Eryk Emilianowicz 0
Asif Rehmani 0
Malik Hashwani 0
Praveen Sinha 0
Stanislaw Zarycki 0
Nicholas Irak 0
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 1400 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 2:00P
Seed Rating
William Goodfellow 1342
Stanislaw Michalak 1284
Mahesh Naik 1258
Paul Krynski 1138
Rachel Zhou 1116
Ken Robbins 858
Uday Manikonda 731
Jakub Gorzko 510
Samuel Kim 414
Praveen Sinha 0
Malik Hashwani 0
Raj Kagathi 0
Eryk Emilianowicz 0
Stanislaw Zarycki 0
Asif Rehmani 0
Zexin Jiang 0
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 1200 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 11:00A
Seed Rating
Ifteqar Syed 996
Arif Khan 734
Brian Coons 693
Maithreyi Parthasarathy 640
Jakub Gorzko 510
Samuel Kim 414
Manikandan Nagarathnam 408
Claudio Argote 178
Arnav Lande 0
Jim Maroon 0
Stanislaw Zarycki 0
Mike Snarr 0
Eryk Emilianowicz 0
Omar Salas-Lieves 0
Sean Sundrani 0
Raj Kagathi 0
Total Entries: 16 – Remaining slots: 0

 

Under 1000 RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 9:00A
Seed Rating
Brian Coons 693
Jakub Gorzko 510
Samuel Kim 414
Manikandan Nagarathnam 408
Claudio Argote 178
Robert Lemke 0
Omar Salas-Lieves 0
Adam Sundrani 0
Arnav Lande 0
Samanyu Parvathaneni 0
Amrit Soni 0
Mike Snarr 0
Ashmal Ali 0
Zexin Jiang 0
Jim Maroon 0
Total Entries: 15 – Remaining slots: 1

 

Open Doubles RR – Max Entries: 16
Scheduled for: 10/06/2013 @ 6:00P
Seed Rating Doubles Partner
Fernando Yamazato 2470 Teamed With Karin Fukushima
Karin Fukushima 2346 Teamed With Fernando Yamazato
Wojciech Wolski 2276 Teamed With Michael Wolski
Artur Kurek 2274 Teamed With Janusz Franeczek
Meinhard Korte 2238 Teamed With Zexin Jiang
Janusz Franeczek 2234 Teamed With Artur Kurek
Arkadiusz Zyworonek 2081 Teamed With Karol Horodenski
Michael Wolski 2001 Teamed With Wojciech Wolski
Karol Horodenski 1960 Teamed With Arkadiusz Zyworonek
Bun-Hiong Carls Chua 1933 Teamed With Matthias Stender
Matthias Stender 1708 Teamed With Bun-Hiong Carls Chua
Natalia Snigurskaya 1281 Teamed With Jianbin Ho
Jianbin Ho 0 Teamed With Natalia Snigurskaya
Nathan Seed 0 Teamed With Joanna Korylczuk
Mark Bohyer 0 Teamed With Alan Waddilove
Zexin Jiang 0 Teamed With Meinhard Korte
Alan Waddilove 0 Teamed With Mark Bohyer
Joanna Korylczuk 0 Teamed With Nathan Seed
Total Entries: 18 – Remaining slots: 0

Tournament Director

Swavek Lorenc

Advertisements