The 2012 Aurora Winter Open attracted 96 players from Illinois, Wisconsin, Indiana, Michigan, Pennsylvania and California.  Everyone showed up for this giant round robin format tournament.  We had 12 groups of 8 players playing at 9 am and 2 pm sessions.  The tournament was sponsored by Paddle Palace (balls) and Newgy Industries (barriers).  I want to thank our sponsors for their continuing generous support.

Credits

This tournament wouldn’t be possible without the help of the individuals mentioned below.

Gym Preparation & Cleanup

It took about 3 hours to setup all 12 tables, bring in and assemble additional 55 barriers, hang banners over the podium and position umpire tables and chairs.  The following individuals helped with these tasks.

Photography

We had 3 photographers taking pictures at different times of the day:

  • Zhibi Wang (from ACSE) took pictures of winners on the podium in the afternoon session (Class A – F)
  • Xiangdong Xu (from ACSE) took over 100 action shots and pictures of winners on the podium in the morning session (Class H – L)
  • Chen Ching Woo took over 100 action shots showing our sport in the best light

Umpires

The tournament referee was Jacek Wisniewski and we had 5 umpires who umpired a total of 17 matches.  The umpires were:

  • David Marrone who traveled from Champaign
  • Michal Wolski from Schaumburg
  • Wojciech Wolski from Schaumburg
  • Gary Cudworth from Aurora
  • Swavek Lorenc from Aurora

Graphical Design

The blank entry form, the poster and the banner hanging over the podium were designed by Kristen Paral.

Results

The final results are shown below.  To see your ranking within a group click on the full results link for your class.

Class
Click for full results
First Place Second Place Third Place Fourth Place
Class A Fred Cantarelli Artur Kurek Wojciech Wolski Janusz Franeczek
Class B Ronald Li Arkadiusz Zyworonek Yong Jian Xue Aron Frank
Class C Marcin Kurcz Sonny M. Henderson John Yoon Marc Villanueva
Class D Kao Wei-Min Zbigniew Jablonski Muris Silic Wayne Luan
Class E
Antonio Campbell John Brandt Husheng Gao Keith Offord
Class F
David Sun Marcin Wrzoszczyk Steve Schroeder Tarun Chawla
Class G
Haohua Yang Wilson Chen Vadim Roshass Ronald Cassidy
Class H
Ying Lu Christopher Fudala Jim Abreu Stanislaw Michalak
Class I
Ryan Tseng Dusty Rabjohn Chang Liu Shaun Gordon
Class J
Bill Keep Kevin Swan Chase F. Klinesteker Sid Naresh
Class K
Sarah Zhou Meide Zhao Joe Dault Zita Bayr
Class L
Nipun Dubey Aftab Ahmed Rachel Zhou Bud Wilson

Podium pictures from the afternoon session

podiumGroupA
Group A
podiumGroupB
Group B
podiumGroupC
Group C
podiumGroupD
Group D
podiumGroupE
Group E
podiumGroupF
Group F

Podium Pictures from the morning session

podiumGroupG
Group G
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Group H
podiumGroupI
Group I
podiumGroupJ
Group J
podiumGroupK
Group K
podiumGroupL
Group L

Action Shots

Additional 150 action pictures were taken by Mr. Chen Chin Woo.  One of three photographers taking pictures that day.  They can be viewed here.
Another set of 120 pictures taken by Mr. Xiangdong Xu.  If you can’t find yourself in the first set you may be able to see yourself here.

Tournament Feedback

A sizable number of participants provided feedback regarding tournament conduct.  These comments can be read on the Comments page.

I would like to thank all participants for good sportsmanship and participation.

Swavek Lorenc
Tournament Director

Advertisements